Léčba kyselinou hyaluronovou

Bolesti kloubů postižených osteoartrózou jsou časté nejen u vrcholových sportovců nebo intenzivně sportujících mladých lidí. Příznaky onemocnění znepříjemňují život i běžné populaci, omezují v pohybu a brání v podávání maximálních výkonů. Kyselina hyaluronová se v tělu přirozeně vyskytuje. Aplikací kyseliny umíme vrátit její množství na původní hodnotu. Dochází tak ke snížení bolesti, zlepšení hybnosti a redukci otoků. Nejen vrcholovým sportovcům pomůžeme dostat se do kondice.


Proč zrovna kyselina hyaluronová

Zvýšená fyzická aktivita může být příčinou poškozování chrupavek a ubývání kloubní tekutiny, která zlepšuje její promazávání a tlumení nárazů. Během léčby je kloubní tekutina v prostoru kloubního pouzdra doplněna nebo nahrazena kyselinou hyaluronovou. Jde o přírodní a tělu vlastní látku s lubrikačním a ochranným účinkem na poškozený kloub. Zlepšuje klouzání kloubů po sobě i jejich schopnost absorbovat nárazy. Látka poskytuje úlevu od bolesti, má protizánětlivé účinky a podporuje tvorbu vlastní kloubní tekutiny. Podávání analgetik zmírňuje bolest pouze dočasně. Po jediné injekci kyseliny hyaluronové bolest při osteoartróze ustupuje až na jeden rok.

Jaké příznaky pomáhá léčit

  • bolest až ostré bodání v kolenou při pohybu, ale i v klidu
  • zhoršení hybnosti a funkce kloubů
  • otékání kloubů
  • zatuhnutí kloubů a pomalé rozhýbávání při delším sezení nebo odpočinku

Kdy připadá aplikace v úvahu

Léčba je vhodná pro pacienty s osteoartrózou kloubů s přetrvávajícími potížemi,přestože vyzkoušeli vhodnou úpravu jídelníčku, cvičení i léky tlumící bolest. U vrcholových sportovců, u kterých dochází k nepřirozeně rychlému opotřebeníkloubního aparátu, může lékař zařadit aplikaci přípravku i v rámci prevence. Ošetřující lékař doporučí aplikaci injekce podle rozsahu poškození chrupavek a intenzity příznaků vždy v souvislosti s komplexním léčebným plánem.

Jak léčba probíhá

Jedná se o jednorázovou injekci. Aplikace je jednoduchá, zabere pouze několik minut a lze ji provést ambulantně. Ošetřující lékař aplikuje přípravek přímo do postiženého kloubu. Ke zmírnění bolesti dochází přibližně jeden měsíc po podání injekce. To pak přetrvává až po dobu 12 měsíců. Po aplikaci se pacient může ihned vrátit k každodenním činnostem. Po dobu následujících 48 hodin by se však měl vyvarovat nadměrné zátěži.