Sonografie

Tradiční metoda, která nezklame

Ke zjišťování pravých příčin v Barna Medical používáme nejmodernější diagnostické metody. Neopomínáme však tradiční, stejně spolehlivé a léty prověřené způsoby, jako je starý dobrý ultrazvuk. Vyšetření je rychlé a bezbolestné. Slouží k zobrazení tkání lidského těla, na jehož základě lékař může určit diagnózu a navrhnout další léčbu.

Jak to funguje?

Vše probíhá pouhým přiložením sondy s vodivým gelem na kůži pacienta. Přístroj využívá vysokofrekvenční zvukové vlny, které procházejí tělem a odrážejí se od jednotlivých orgánů. Sonograf zobrazuje tkáně v reálném čase a zachycuje tak strukturu a pohyb jednotlivých orgánů, stejně jako tok krve v cévách.

Je ultrazvuk bezpečný?

Vyšetření je zcela bezpečné a nenese s sebou zdravotní riziko jako ionizující rentgenové záření. Přestože dosud nebyly prokázány žádné vedlejší účinky, měli bychom mít na paměti, že bychom jej měli podstoupit jen na doporučení lékaře, na technicky vyhovujících přístrojích a provádět by ho měl vždy zkušený specialista.

Ultrazvuk pomáhá ve sportovní medicíně

Lékař pomocí diagnostického ultrazvuku dokáže velmi rychle vyšetřit měkké tkáně v případě podezření na výskyt zánětu nebo jejich poranění:

  • zánět Achillovy šlachy
  • tenisový a golfový loket
  • patní ostruha
  • skokanské koleno
  • natržení svalů, vazů či šlach

Dokážeme také posoudit, v jakém stavu se nachází klouby – kyčel, koleno, hlezno, rameno, loket nebo zápěstí. Přístroj pak zjistí:

  • přítomnost kloubního výpotku
  • degenerativní změny chrupavek a měkkých tkání (menisků a vazů)
  • vývoj hojení po úrazu či operaci

Pomocník během zákroků

Uplatnění ultrazvuku najdeme také před či během různých zákroků, nejčastěji punkční jehlou. Punkce se provádí vždy za sterilních podmínek a slouží ke dvěma různým účelům. Její pomocí buď získáváme malé množství tkáně pro cytologické nebo histologické vyšetření, nebo jí lze jednorázově odsát obsah cysty, abscesu nebo výpotku. Využít ji můžeme i k trvalejší drenáži abscesu a také k aplikaci léčiv.