Akupunktura

Naše tělo je úzce propojeno s myslí a vše souvisí se vším. Nalezení skutečné příčiny nemoci, zranění či zánětlivého stavu v našem těle je jedinečným klíčem k samotnému uzdravení.

Díky úzké spolupráci týmu lékařů a fyzioterapeutů přijdeme na příčinu Vašeho problému a navrhneme cílenou lé

V Barna Medical jsme si toho vědomi, a proto nejmodernější přístrojovou diagnostiku a terapii kombinujeme spolu s tradičním, po staletí prověřeným léčebným systémem – jakým je akupunktura. Každého pacienta vnímáme jako jedinečnou osobnost a tak přistupujeme i k jeho problému.


Co je akupunktura?

Akupunkturou se v dnešním slova smyslu rozumí ovlivňování tělesných okrsků akupunkturními jehlami. Téměř veškeré styly akupunktury vycházejí ze stejných pramenů a principů – z teorie tradiční čínské medicíny.

Tenké jehličky terapeut vpichuje do akupunkturních bodů tak, aby nastolil rovnováhu v jednotlivých meridiánech (energetických drahách). Akupunkturní body jsou přitom rozmístěny po celém těle (hlava, trup, končetiny). Akupunkturista ale může využít i tzv. mikrosystémů na těle, mezi které patří například ucho, ruka, noha nebo břicho.

Jak akupunktura působí?

Akupunktura patří mezi celostní metody. Při diagnostice je třeba brát v úvahu celého člověka, jeho tělo, psychiku, emoce i vztahy. Při terapii se léčí celý člověk a k tomu se používá právě systém aktivních bodů a drah na těle.

Dle tradiční čínské medicíny proudí celým tělem člověka životní energie zvaná čchi. Ta se koncentruje v energetických drahách, které mají metaforické názvy, jako například dráha sleziny, dráha jater nebo šlachosvalová dráha tlustého střeva.

Pokud čchi v meridiánech proudí nerušeně, je člověk fyzicky zdravý a v psychické pohodě. Problémy ale nastanou, pokud se po napadení zevními nebo vnitřními patogeny objeví překážky v mechanismu čchi. Tato nerovnováha pak vyvolává fyzické i psychické problémy. Akupunkturou lze proudění čchi harmonizovat a zbavit tak člověka potíží.

Jako příklad můžeme uvést zranění kolene, které je až konečným stadiem určitého procesu, který v těle probíhal. Zranění ale mohl předcházet opomíjený zánět nebo chronická bolest v koleni, která signalizovala oslabenou dráhu jater. Kromě kolene proto léčíme i samotnou příčinu nemoci a pomocí akupunktury uvádíme životní energie v těle i v jednotlivých orgánech do harmonie a rovnováhy.

Kdy zařazujeme akupunkturu do léčebného plánu?

V současnosti je akupunktura lékařskou disciplínou, která se zabývá prevencí, diagnostikou a léčbou převážně funkčních poruch organismu. Pomocí akupunktury nejčastěji léčíme psychosomatická onemocnění, bolestivé stavy, alergie, poruchy imunity, návykové choroby a poruchy motorických (pohybových) funkcí.

Komu naopak léčbu pomocí akupunktury nedoporučujeme?

Léčbu pomocí akupunktury nedoporučujeme pacientům, kteří trpí strachem z injekcí, mají akutní horečnatá onemocnění, léčí se na nádorová onemocnění, mají záněty kůže, podkoží a žil v místě předpokládaného vpichu nebo užívají preparáty na ředění krve.